Substitut Semulajadi Ibuprofen

Obat Ibuprofen adalah analgesik nonsteroid yang popular yang melegakan sakit, panas dan keradangan, kedua-dua orang dewasa dan kanak-kanak. Walau bagaimanapun, ubat anti-radang nonsteroid, kesan sampingan mereka menyebabkan kemudaratan yang tidak boleh diperbaiki kepada badan.

Apa yang perlu menggantikan ibuprofen?

Mereka boleh membawa kepada penyakit jantung, penyakit peredaran darah dan masalah perut. Tetapi, selain itu, Ibuprofen membahayakan tubuh dengan penggunaan jangka panjang, sebelum mengambilnya, adalah penting untuk mengambil kira beberapa faktor lain, seperti keadaan pesakit, umurnya, dan penggunaan serentak ubat-ubatan lain. Itulah sebabnya ramai orang mencari ubat semula jadi yang boleh menjadi alternatif kepada yang berkesan, tetapi berbahaya untuk ubat badan.

Jika anda melihat sejarah, sebelum penciptaan ubat, manusia menangani penyakit dengan bantuan ubat semulajadi. Herba dan produk ubat-ubatan yang dihasilkan oleh alam semulajadi telah membuktikan keberkesanannya selama ribuan tahun, yang bermaksud bahawa hari ini mereka boleh menjadi alternatif yang layak untuk Ibuprofen dan ubat-ubatan lain yang dicipta oleh cara industri. Pertimbangkan yang paling berkesan dari mereka.

Curcumin

Bioflavonoid yang terkenal ini adalah salah satu komponen kunyit. Tumbuhan ini dibekalkan dari India, di mana ia telah menjadi popular, kedua-duanya sebagai rempah dan sebagai ubat, yang digunakan sejak zaman dahulu lagi dalam ubat ayurveda.

Ia berfungsi serta capsaicin, iaitu, ia menghalang penghantaran isyarat mengenai sakit kepada otak. Di samping itu, curcumin dikreditkan dengan keupayaan untuk menghalang pengeluaran protein tertentu yang menyebabkan keradangan.

Cakar kucing

Nama yang luar biasa dari pohon-pohon ini diperoleh dengan persamaan dengan kuku tajam. Tanah air tanaman penyembuhan adalah Amerika Selatan, iaitu hutan Amazonia, dari mana kulit dan akar cakar kucing tersebar di seluruh dunia.

Menurut penyelidikan, produk ini kaya alkaloid dan asid organik, glikosida dan bioflavonoid, dengan itu merangsang sistem imun. Di samping itu, cakar kucing mengandungi agen anti-radang yang menghalang pengeluaran prostaglandin, yang bertanggungjawab untuk kesakitan dan proses keradangan.

Boswellia

Kilang Boswellia, juga dikenali sebagai "kemenyan India", adalah salah satu tumbuhan penyembuhan yang paling penting dalam ubat Ayurveda. Dikenali kepada manusia dari zaman dahulu lagi, tumbuhan Boswellia secara tradisinya digunakan untuk merawat penyakit radang kronik, serta beberapa gangguan lain:

  • osteoarthritis;
  • artritis reumatoid;
  • asma bronkial;
  • gangguan radang usus.

Keberkesanan ubat ini terletak pada bahan khas - asid boswellic, yang meningkatkan aliran darah ke sendi dan mencegah perkembangan proses keradangan.

Capsaicin

Capsaicin adalah alkaloid yang terdapat dalam pelbagai jenis cabai cili. Apabila seseorang mengalami sakit, badan menghantar isyarat khas kepada otak.

Capsaicin boleh mengganggu proses ini, melegakan kesakitan. Sapukan ubat ini dalam bentuk krim yang disediakan dari pulpa lada panas dan boleh digunakan di kawasan yang menyakitkan badan (tidak termasuk mata).

Ia hanya penting untuk difahami bahawa semasa permohonan awal, salap ubat memprovokasi sensasi membakar dan mengoyak, yang cepat hilang.

Menggunakan krim dengan capsaicin 3 kali sehari, anda boleh dengan cepat menghilangkan rasa sakit, perkara utama untuk memerhatikan langkah berjaga-jaga apabila memohon: jangan sentuh mata anda selepas bekerja dengan krim, dan basuh tangan dengan teliti selepas bersentuhan dengan ubat tersebut.

White Willow Bark

Ubat ini, keberkesanan yang ditemui lebih daripada 2,000 tahun yang lalu. Sebutkan produk penyembuhan ini boleh didapati di Ayuverd, serta dalam perubatan Cina dan Rom kuno.

Infus dan decoctions kulit kayu willow putih berjaya digunakan untuk merawat sakit belakang yang lebih rendah, untuk memerangi osteoartritis (termasuk bursitis, tendonitis), serta untuk menghilangkan sakit kepala. Ubat ini menggabungkan bahan salicin, berdasarkan asid acetylsalicylic yang dihasilkan, dan oleh itu aspirin ubat.

Dan, kulit kayu willow putih bertindak pada tubuh tidak secepat kebanyakan NSAID, ia selamat untuk manusia dan kesan kesannya lebih lama.

Minyak pati

Walaupun minyak penting tidak boleh dipanggil alternatif langsung kepada ibuprofen, bahan-bahan ini mempunyai satu ciri yang unik - mereka secara semula jadi boleh melegakan sakit kepala. Seringkali sakit kepala berlaku akibat daripada overstrain saraf, tekanan atau cara hidup yang salah.

Dalam kes-kes ini, menggosok minyak pati ke dalam kulit kepala menjadi keselamatan sebenar, kerana kesan itu dipertingkatkan dengan urutan kepala yang menenangkan. Daripada pelbagai minyak penting, perhatian khusus harus dibayar kepada minyak chamomile (relaxant otot), minyak lavender (pengacitan sakit semula jadi yang hebat).

Dan juga minyak bijak, yang mengurangkan kadar denyutan jantung, melegakan ketegangan dan membantu untuk mengelakkan stres. Jaga diri!

Analog ibuprofen murah dan pengganti untuk kanak-kanak dan orang dewasa

Tablet ibuprofen berada dalam setiap dada ubat keluarga, kerana mereka datang ke minda dengan suhu atau kesakitan. Ibuprofen adalah ubat anti-radang bukan steroid. Berkesan mempunyai kesan antipiretik analgesik dan ringan.

Arahan penggunaan menunjukkan tanda-tanda seperti penyakit radang tulang belakang dan sendi, keradangan infeksi yang disertai oleh demam, sakit gigi atau sakit kepala, rawatan penyakit dari otorhinolaryngology, arthritis, sciatica dan lain-lain.

Terdapat banyak bentuk pelepasan dadah - salap, gel, suppositori, penggantungan, tablet, kapsul, penyelesaian untuk suntikan intravena.

Terdapat formulasi khas untuk kanak-kanak dengan dos yang boleh diterima bahan aktif, yang boleh ditetapkan dari 1 bulan selepas kelahiran. Ibuprofen diluluskan untuk kegunaan semasa kehamilan (tidak termasuk trimester ke-3) dan semasa menyusu.

Satu lagi kelebihan dadah adalah harganya yang murah. Pek tablet menelan 15 rubel, sirap untuk kanak-kanak - 60 rubel, gel 50 rubel, salap 25 rubel. Ibuprofen mempunyai banyak analog dan pengganti yang dapat menggantikan ubat itu sepenuhnya.

Analog pengeluaran Rusia

Sinonim dari pengeluar domestik mengandungi ibuprofen dalam komposisi ubat sebagai komponen utama.

Dadah kanak-kanak murah yang dihasilkan di Rusia. Borang pelepasan - suppositori rektum.

Dos harian untuk kanak-kanak tidak boleh melebihi 20-40 mg / kg / hari.

Alat Gabungan. Ubat ini mengandungi paracetamol dan ibuprofen.

Ubat komprehensif menghalang kesakitan dalam masa yang singkat.

Ruang lingkup permohonan menggabungkan tanda-tanda berikut: sakit kepala, sakit gigi, sakit belakang, sakit sendi, migrain, neuralgia, demam, sakit trauma.

Disyorkan untuk kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun.

Pengganti Ukraine

Analog ibuprofen murah di kalangan dadah buatan Ukraine disenaraikan di bawah.

  1. Bofen Borang pelepasan - penggantungan. Dadah yang terbaik untuk kanak-kanak dengan gigi, demam, sakit kepala, sakit gigi. Pelantikan yang mungkin dengan 3 bulan hidup. Harga purata ialah 75-90 rubel.
  2. Ibunorm Ubat termurah isu Ukraine berdasarkan ibuprofen. Terdapat dalam bentuk kapsul dan sirap bayi.

Alat ini ditetapkan untuk kesakitan sistematik dari asal yang berlainan, serta untuk gejala sejuk, disertai oleh demam. Harga purata ialah 30-80 rubel. Ibutard. Kapsul dengan ibuprofen dalam komposisi. Ejen anti-radang Nonsteroidal. Melegakan dan mengurangkan demam dengan berkesan.

Berikan kepada orang dewasa dan kanak-kanak selepas 12 tahun. Apabila kehamilan adalah rawatan yang mungkin bermakna dalam 1, 2 trimester. Harga purata 85 - 100 rubel.

Generik Belarusia

Ibuprofen generik asal Belarus memberitahu anda apa yang akan menggantikan dadah. Jadual ini mengandungi ubat yang paling popular dengan komposisi yang serupa.

Anti-radang, ubat antirheumatik. Berkesan mengatasi sindrom kesakitan dengan tahap pembangunan yang berbeza.

Mempunyai sifat antipiretik, melegakan edema dengan lebam dan kecederaan.

Pengganti ibuprofen Rusia lebih murah atau dengan tag harga yang sama.

Tablet dibezakan hanya oleh pengilang - kebimbangan Belmar Belmedpreparaty. Petunjuk dan kontraindikasi adalah sama.

Suspensi kanak-kanak direka untuk melegakan kesakitan akibat kecederaan, gigi, telinga, sakit gigi.

Memaksa suhu, memudahkan simptom sejuk. Permohonan dari 1 bulan boleh dilakukan.

Lain-lain analog asing

Analog Ibuprofen boleh menjadi lebih murah untuk memilih daripada senarai ubat-ubatan yang diimport.

  • Novigan. Negara asal - India. Komposisi dadah termasuk ibuprofen, pitofenone, fenpiverinium bromida. Gabungan antispasmodik, ubat anestetik, ubat anti-radang. Borang pelepasan - pil. Harga purata ialah 70-190 rubel.
  • Ibufen. Alat ini boleh didapati di Poland. Ubat yang popular untuk kanak-kanak, pengganti yang baik untuk ubat yang diimport murah. Sirap berjaya menghilangkan rasa sakit dan mengurangkan demam, tidak menjejaskan perkembangan keradangan. Harga purata adalah 95-110 rubel.
  • Advil. Ubat ini dihasilkan di Jerman, Itali, Austria. Tablet sihat atau suspensi strawberi bayi. Asas dadah adalah ibuprofen. Harga purata ialah 75-160 rubel.
  • Lama Negara asal - Jerman. Gel yang murah atau salap untuk kegunaan luar dengan tindakan anti-analitis dan analgesik. Ia digunakan secara topikal untuk sakit sendi, trauma, lebam. Harga purata adalah 100-250 rubel.
  • Segera Dadah dibuat di Jerman. Ubat ini mengandungi ibuprofen, datang dalam bentuk tablet effervescent. Harga purata ialah 70-150 rubel.
  • Nurofen. Negara pengeluar - Sepanyol, Greece, UK, Belanda. Ubat moden untuk mengurangkan suhu dengan kesan analgesik yang jelas.

Borang pembebasan - lilin, penggantungan, serbuk untuk penyelesaian dalam paket, tablet, kapsul, gel. Harga purata adalah 100-410 rubel.

Cara yang boleh diberikan kepada kanak-kanak dan semasa kehamilan. Kategori ini adalah antara pesakit yang paling lemah, jadi anda perlu berunding dengan doktor anda sebelum anda memulakannya.

Ibuprofen: arahan dan analog lebih murah untuk orang dewasa dan kanak-kanak

P penahan dari kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs) digunakan secara meluas dalam bidang perubatan yang berlainan. Resepsi mereka membolehkan untuk menghentikan sindrom kesakitan, mengurangkan keradangan, mempunyai kesan antipiretik.

Pelbagai NSAIDs adalah luas, tetapi ubat-ubatan hanya untuk sementara menghapuskan gejala penyakit, dan tidak menjejaskan punca perkembangannya.

Wakil biasa dari kumpulan NSAID adalah Ibuprofen, yang mempunyai harga yang berpatutan, toleransi yang sangat baik.

Di pasaran farmakologi, ubat ini disediakan dalam beberapa bentuk, mempunyai banyak analog dalam pengeluaran domestik dan asing, yang sering digunakan dalam pediatrik untuk kanak-kanak dari 2 bulan.

Sebelum mempertimbangkan penggantian yang sama untuk Ibuprofen, adalah perlu untuk menjadi akrab dengan jenama itu sendiri, sifat terapeutiknya dan maklumat lain yang ada dalam arahan untuk digunakan.

Tindakan farmakologi

Ibuprofen dikelaskan sebagai perencat bukan selektif daripada agen COX1,2.

Asas dadah adalah bahan yang sama ibuprofen (turunan asid propionik), juga dalam komposisi mengandungi komponen tambahan.

Dalam praktiknya, bentuk tablet (untuk orang dewasa) dan sirap (untuk kanak-kanak) lebih kerap digunakan.

Ibuprofen mempunyai kesan kompleks berikut pada tubuh:

  • anti-radang;
  • antiperetik;
  • analgesik.

Keberkesanan dadah kerana komposisinya, yang membolehkan anda untuk menekan faktor-faktor yang menyumbang kepada proses keradangan di dalam badan.

Mekanisme tindakan Ibuprofen adalah sifat berikut:

  • menghalang biosintesis pesakit prostaglandin mediator (Pg);
  • mengurangkan rembesan bradykinin;
  • mengganggu proses penukaran asid arakidonik;
  • menghalang fasa keradangan: kedua-dua eksudasi dan proliferasi;
  • mengurangkan rasa sakit di dalam perdiangan.

Disebabkan sifat-sifat ubat ini, mengambil Ibuprofen membolehkan anda untuk menghentikan kesakitan cahaya dan intensiti sederhana, mengurangkan demam, mengurangkan keradangan dalam otot dan sendi.

Komponen aktif dadah selepas pentadbiran dengan cepat diserap ke dalam peredaran sistemik.

Kepekatan maksimum dalam darah diperhatikan dalam masa 2 jam selepas pengingesan, tetapi kesannya berlaku dalam masa 20-30 minit. Ubat ini dimetabolisme di hati, diekskresikan oleh buah pinggang.

Petunjuk dan dos

Ibuprofen - ubat dari kumpulan ubat anti-radang, digunakan secara meluas dalam pelbagai bidang perubatan untuk mengurangkan kesakitan. Ubat ini adalah ubat simtomatik, selalunya melengkapkan terapi utama.

Memandangkan pelbagai jenis Ibuprofen dan pengganti yang sama, ubat ini digunakan untuk kanak-kanak dan orang dewasa, perkara utama adalah memilih dos yang diperlukan.

Petunjuk utama untuk penggunaan Ibuprofen termasuk keadaan berikut:

  • sakit kepala ringan dan sederhana;
  • PMS dengan kesakitan;
  • gangguan sistem muskuloskeletal;
  • sakit traumatik;
  • teething;
  • Profil patologi ENT;
  • jangkitan pernafasan dengan demam.

Dalam praktiknya, Ibuprofen lebih sering digunakan sebagai analgesik-antipiretik dengan peningkatan suhu badan, yang terdapat dalam SARS, ARI. Anda boleh mengambil ubat tersebut dalam keadaan lain yang disertai oleh haba dan rasa sakit etiologi yang berlainan (termasuk sakit gigi).

Menurut arahan, orang dewasa dan kanak-kanak selepas 6 tahun diberi 200 mg (1 tablet) tiga kali sehari.

Sekiranya perlu, dos boleh ditingkatkan hingga 400 mg (2 tablet). Tablet ibuprofen perlu diambil dengan air yang mencukupi. Kesan selepas pentadbiran akan kelihatan dalam 20-30 minit dan akan berterusan selama 6-8 jam.

Bagi kanak-kanak yang berumur kurang daripada 6 tahun, adalah lebih baik untuk mengambil analogi dadah, yang boleh didapati dalam bentuk suppositori sirap atau rektum. Mereka lebih mahal kerana kebanyakannya dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal asing.

Wakil yang jelas dianggap "Nurofen" dan "Ibufen", yang boleh diambil dari 3 bulan.

Mana-mana analog Ibuprofen untuk kanak-kanak perlu diresepkan oleh pakar pediatrik mengikut berat badan, diagnosis. Tempoh pengambilan Ibuprofen dan produk sejenis tidak boleh melebihi 5 - 7 hari.

Kontra dan kesan sampingan

Ibuprofen, seperti mana-mana ubat lain dari kumpulan NSAIDs, mempunyai beberapa kontraindikasi dan kesan sampingan.

Adalah perlu untuk menolak penerimaan di bawah syarat dan patologi berikut:

  • ulser lambung dan duodenal dalam fasa akut;
  • Penyakit Crohn;
  • kolitis ulseratif;
  • alah kepada komposisi;
  • hemofilia;
  • penyakit buah pinggang yang teruk, hati;
  • kehamilan 1 dan ke 3 trimester;
  • kanak-kanak di bawah 6 tahun (pil) dan sirap sehingga 3 bulan).

Dalam kes yang jarang berlaku dan hanya jika dos yang disyorkan tidak dipatuhi atau jika terdapat kontraindikasi dalam sejarah, kesan sampingan mungkin berlaku:

  • mual, mendesak muntah;
  • pemburukan penyakit kronik saluran penghadaman;
  • reaksi alergi;
  • bronkospasme;
  • najis yang cacat;
  • takikardia.

Mengurangkan risiko kesan sampingan akan membantu dos ubat dan penerimaan yang sesuai dengan nasihat doktor.

Apabila gejala di atas muncul, perlu berhenti menggunakan ubat, hubungi doktor yang boleh memilih kesan terapeutik yang sama.

Ibuprofen Analogues dalam Borang Tablet

Ibuprofen merujuk kepada dadah yang berpatutan, harganya tidak melebihi 40-60 rubel untuk 10 tablet. Dadah ini dijual oleh pelbagai syarikat farmaseutikal pengeluaran domestik dan asing.

Di samping itu, terdapat senarai analog murah dengan kedua ibuprofen dan dengan bahan aktif lain, tetapi dengan kesan yang sama.

Rusia

  • "Artrokam" adalah ubat anti-inflamasi berdasarkan ibuprofen, yang sering digunakan dalam merawat penyakit sistem muskuloskeletal atau sebagai analgesik. Ia mengandungi 0.2 atau 0.4 mg ibuprofen, dan excipients. Kos setiap tablet tidak melebihi 90 rubel setiap pek sebanyak 20 keping.
  • NEXT adalah produk gabungan yang mengandungi ibuprofen dan paracetamol. Ia mempunyai sifat yang lebih kuat, digunakan sebagai agen anestetik, anti-radang dan antipiretik. Ubat ini hanya boleh digunakan untuk orang dewasa dan kanak-kanak selepas 12 tahun. Harga tablet adalah 100 rubel setiap pek.
  • "Ibuprom" - mempunyai kesan anti-radang nonsteroid, digunakan sebagai ubat simptomatik untuk sindrom nyeri dan suhu tubuh yang tinggi. Komposisi ini mengandungi ibuprofen yang sama. Harga ubat itu adalah 60-90 rubel.

Ukraine

  • "Ibunorm" adalah pengganti murah untuk Ibuprofen dengan komposisi yang serupa. Boleh didapati di pasaran dalam tablet dan kapsul. Ia ditetapkan sebagai ubat simtomatik untuk sensasi yang ringan dan sederhana yang menyakitkan. Harga 30-60 Rubles.
  • "Ibutard" - ubat Ukraine dengan ibuprofen, yang berkesan menghilangkan demam, sakit, keradangan. Ia digunakan untuk orang dewasa dan kanak-kanak selepas 12 tahun. Kosnya ialah 60-100 rubel.

Belarusia

  • "Suprafen" - ubat antirheumatik dengan kesan anti-radang, mengatasi dengan baik dengan demam, sakit, melegakan bengkak tisu. Kos ubat di farmasi tidak melebihi 150 rubel.
  • "Ibuprofen Belmed" - analog struktur dadah asal, mempunyai tanda-tanda yang sama dan kesan sampingan. Harga tidak melebihi 40 rubel untuk pakej 10 tablet - ia tidak lagi murah.

Asing

  • "Novigan" - dadah syarikat farmaseutikal India, yang merujuk kepada kaedah gabungan. Selain ibuprofen, ia mengandungi pitofenone, fenpiverinium bromida. Tidak seperti obichnogo Ibuprofen, Novigan adalah ubat yang lebih kuat dengan sifat analgesik, anti-radang. Kos purata ubat tidak melebihi 150 rubel.
  • "Ibufen" adalah ubat lain berdasarkan ibuprofen. Negara asal - Poland. Terdapat dalam bentuk sirap dan tablet, yang membolehkan penggunaannya bukan sahaja untuk orang dewasa tetapi juga untuk kanak-kanak. Ibufen mempunyai kemudahalihan yang baik, banyak maklum balas positif, serta kos yang berpatutan - daripada 150 rubel.
  • "Dolgit" adalah ubat yang berkesan dengan tindakan anestetik dan anti-radang. Dihasilkan di Jerman, ia digunakan untuk kesakitan etiologi dan intensiti yang berbeza. Farmasi kos dari 160 rubel setiap pek.

Apa yang menggantikan dadah untuk kanak-kanak itu

Ubat berasaskan ibuprofen sentiasa dalam permintaan dalam pediatrik. Kanak-kanak di bawah umur 6 tahun adalah kontraindikasi, jadi pengeluar menawarkan ubat dalam bentuk cecair.

Ia digunakan untuk jangkitan virus, sebagai febrifuge, serta untuk gigi dalam bayi selepas 3 bulan. Ubat tersebut boleh didapati dalam bentuk suppositori sirap atau rektum.

Mereka diterima dengan baik, mereka bertindak dalam masa 15-20 minit selepas pentadbiran, selama 6-8 jam.

  • "Sirap Nurofen" adalah analog asing ibuprofen domestik, yang digunakan dalam pediatrik. Ubat ini boleh diberikan kepada kanak-kanak dari 3 bulan. 5 ml ubat mengandungi 100 mg ibuprofen dan excipients.
    Digunakan sebagai anestetik dan antipiretik pada suhu badan tinggi. Sirup mempunyai rasa buah, juga mengukur sudu untuk dos mudah. Walau bagaimanapun, ia tidak terpakai kepada yang murah, kosnya adalah kira-kira 300 Rubles.
  • "Nise" - ubat dari kumpulan ubat anti-radang. Ia bukan analog struktur Ibuprofen, kerana asasnya adalah nimesulide: 10 ml bahan ini terkandung dalam 1 ml sirap. Nise merujuk kepada dadah yang lebih kuat, dan juga berfungsi lebih dari 8-12 jam. Ia digunakan dari 2 tahun dalam kes sindrom kesakitan yang teruk dan hyperthermia.
  • Panadol adalah ubat berasaskan paracetamol. Merujuk kepada NSAIDs dan sering digunakan sebagai pengganti dadah yang mengandung ibuprofen. Boleh didapati dalam sirap, boleh diberikan dari 2 bulan. Tidak seperti Ibuprofen, yang mempunyai kesannya selama 8 jam, Panadol berlangsung selama 4 jam. Jika tidak, kesan terapeutik kedua-dua agen adalah sama, tetapi sifat-sifat analog adalah sedikit lemah. Kos sirap ialah 200 rubel setiap botol.

Ibuprofen atau paracetamol

Paracetamol digunakan sebagai antipiretik dan analgesik, tetapi tidak seperti Ibuprofen, ia mengekalkan kesannya selama 4 jam, yang bermaksud pentadbiran yang lebih kerap.

Ibuprofen bukan sahaja mengurangkan suhu, tetapi juga mempunyai kesan anti-radang. Apabila memilih antara dua ubat yang sama, tahap penyakit, intensiti gambar klinikal, dan ciri-ciri badan pesakit mesti dipertimbangkan.

Paracetamol, serta Ibuprofen disediakan dalam pelbagai bentuk dan dos.

Orang dewasa dinasihatkan mengambil dadah pada dos 500 mg, kanak-kanak berumur 2 tahun - 250 mg. Bayi berumur 1 bulan dan kanak-kanak berumur 2 tahun mesti menggunakan sirap Panadol, penggantungan Paracetamol atau suppositori rektum - Cefecon D.

Kedua-dua ubat adalah terapi gejala, jadi mengambil lebih daripada 5-7 hari tidak disyorkan.

Ibuprofen atau Nurofen - yang lebih baik?

Nurofen adalah pengganti struktural untuk Ibuprofen - ubat yang diimport yang juga termasuk dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid.

Analog ini disediakan dalam bentuk tablet, lilin dan sirap untuk kanak-kanak. Tidak seperti Ibuprofen biasa, dosis Nurofen lebih pelbagai: 0.2 0.4 dan 0.6 mg. Dadah yang paling berkuasa termasuk "retard Nurofen" (tindakan berpanjangan) - tab. 0.8 mg.

Kelebihan Nurofen adalah teknologi pengeluarannya, yang membuat ubat lebih selamat, mengurangkan senarai kontraindikasi dan kemungkinan risiko kesan sampingan.

Dalam pediatrik, sirap Nurofen sangat sering digunakan untuk kanak-kanak dari 3 bulan, yang membolehkan anda menghilangkan demam, sakit gigi atau sakit otot dengan SARS atau selesema.

Harga ubat Nurofen adalah beberapa kali lebih tinggi, tetapi sebagai ulasan pesakit menunjukkan, kesan mengambilnya lebih baik.

Ibuklin atau ibuprofen

Ibuklin adalah ubat yang serupa dengan Ibuprofen, tetapi ia mengandungi 2 bahan aktif - ibuprofen dan paracetamol. Ia merujuk kepada anti-radang nonsteroid (NSAIDs), digunakan dalam rawatan SARS, jangkitan pernafasan akut, sebagai antipiretik dan anestetik.

Ibuklin tidak seperti Ibuprofen konvensional dianggap sebagai ubat yang lebih kuat. Ia sering digunakan untuk gejala sejuk, sakit, ringan dan sederhana.

Bagi kanak-kanak, ubat ini boleh didapati dalam bentuk sirap, tetapi hanya seorang doktor kanak-kanak yang boleh menetapkan ubat.

Senarai kontrasepsi Ibuklin lebih luas, jadi tanpa perundingan terlebih dahulu dengan doktor, alat ini tidak berlaku.

Yang lebih baik - Diclofenac atau Ibuprofen?

Diclofenac tergolong dalam kategori NSAID, yang juga dianggap sebagai ubat yang lebih kuat daripada yang asal yang berkenaan. Dalam amalan, ia sering digunakan untuk sakit sendi.

Komponen aktif analog adalah diclofenak. Boleh didapati di pasaran dalam pelbagai bentuk - tablet, kapsul, ampul untuk suntikan intramuskular, salap dan gel.

Ubat tidak disyorkan untuk lebih daripada 7 hari, kerana ia mempunyai kesan negatif pada mukosa gastrik. Ia melegakan kesakitan dengan baik, menghapuskan keradangan, tetapi tidak ditunjukkan untuk kanak-kanak di bawah umur 12 tahun.

Jika kedua-dua ubat dipertimbangkan, adalah selamat untuk mengatakan bahawa Diclofenac lebih baik diambil dengan sakit sendi dan otot, dan Ibuprofen dengan peningkatan nilai termometer.

Diclofenac tidak digunakan dalam pediatrik, ia juga boleh diambil hanya dalam perjanjian dengan doktor anda. Alat buatan Rusia ini lebih murah daripada yang asal - 40 rubel untuk 10 tablet.

Indomethacin atau ibuprofen

Indomethacin adalah analog murah Ibuprofen dalam pil, tetapi persamaan antara ubat-ubatan hanya terletak pada hakikat bahawa kedua-dua ubat tergolong dalam ubat anti-radang. Tablet Indomethacin mengandungi satu lagi bahan aktif - indomethacin 25 mg.

Tidak seperti Ibuprofen, ia tidak ditetapkan untuk kanak-kanak di bawah umur 14 tahun, dan lebih kerap digunakan dalam rawatan penyakit sistem muskuloskeletal.

Ubat tersebut adalah cara simtomatik, mempunyai kos yang berpatutan dan senarai besar kontraindikasi dan kesan sampingan.

Indomethacin boleh diambil tidak lebih daripada 10 hari, mengikut cadangan doktor yang hadir.

Ibuprofen atau ketofrofen

Kedua-dua dadah tergolong dalam kumpulan farmakologi yang sama, dan mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik.

Tidak seperti Ibuprofen, Ketoprofen adalah ubat kuat yang digunakan sebagai analgesik untuk keadaan yang berbeza.

Ibuprofen paling baik digunakan untuk mengurangkan suhu badan tinggi, dan Ketoprofen - dari kesakitan pada sendi dan otot.

Pediatrik memilih untuk menggunakan ibuprofen kerana ia lebih baik diterima, kurang kontraindikasi dan kesan sampingan.

Kesimpulannya

Ibuprofen - serta analognya, mempunyai kesan terapeutik yang sama, walaupun mereka mungkin mempunyai komposisi yang berbeza. Dalam kebebasan, ubat dari kumpulan NSAID digunakan, anda perlu meminumnya tidak lebih daripada 7 hari.

Adalah penting untuk memahami bahawa ubat-ubatan tersebut tidak menghilangkan punca penyakit ini, tetapi hanya sementara untuk menghentikan klinik umum. Oleh itu, untuk terapi yang berjaya, perlu melakukan rawatan yang komprehensif seperti yang ditetapkan oleh doktor.

Ibuprofen adalah ubat spektrum luas yang berkesan yang menggabungkan dengan baik dengan ubat lain, tetapi tidak digunakan dengan ubat dari kumpulan yang sama.

Analog ibuprofen

Sekiranya doktor menetapkan ubat kepada pesakit, maka kadang-kadang ada keperluan mendesak untuk menggantikannya dengan ubat dengan kesan yang sama. Ini juga boleh digunakan untuk ubat anti-inflamasi biasa seperti ibuprofen.

Ibuprofen hartanah

Pertama, mari sentuh mengenai persoalan mengenai ibuprofen, apakah ia, dan bagaimana ia perlu digunakan. Ibuprofen adalah alat dari kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Dia mempunyai beberapa jenis tindakan sekaligus - antipiretik, analgesik dan anti-radang. Disebabkan harta ini, ubat ini boleh dirawat untuk kesakitan pelbagai asal:

  • sakit sendi dan reumatik,
  • osteochondrosis,
  • neuralgia
  • sakit otot
  • sakit gigi dan sakit kepala
  • haid yang menyakitkan,
  • lebam dan kecederaan.

Juga, ubat ini sering digunakan sebagai cara untuk memerangi gejala negatif jangkitan pernafasan akut dan selesema - sakit, sakit badan, demam tinggi.

Ibuprofen bukan sahaja melegakan kesakitan, tetapi juga mengurangkan keamatan proses keradangan, mengurangkan bengkak.

Ubat ini boleh digunakan untuk merawat kanak-kanak dari usia 6 tahun, dan wanita semasa mengandung, kecuali trimester ke-3.

Terdapat pelbagai bentuk dos ibuprofen. Ia bukan hanya pil, tetapi juga kapsul, sirap dan penggantungan, krim, salap dan gel, penyelesaian untuk pentadbiran parenteral.

Tablet biasanya mempunyai dos 200 mg, penggantungan - 20 mg / ml. 1 g gel dan salap mengandungi 50 mg ibuprofen.

Kenapa perlu mengganti ibuprofen?

Alasan untuk ini mungkin berbeza sekali. Sesetengah orang tidak suka dengan harga ubat itu, seseorang mahu menggunakan ubat yang lebih berkesan dan boleh dipercayai, dan seseorang mungkin mempunyai reaksi buruk yang serius terhadap ibuprofen.

Sudah tentu, apabila menggantikan ubat dengan yang sama, lebih baik tidak mendengar nasihat rakan atau penasihat kasual di Internet, tetapi untuk mengetahui pendapat seorang pakar.

Apakah analog ibuprofen?

Analogi mana-mana ubat adalah dua jenis. Sesetengah ubat konsisten sepenuhnya antara satu sama lain dalam komposisi mereka, iaitu, mereka mempunyai bahan aktif yang sama. Jenis-jenis ubat ini dipanggil analog struktur atau sinonim. Satu lagi jenis analog mungkin mempunyai sebatian yang sedikit berbeza daripada ubat asal, bagaimanapun, kesan ubat-ubatan ini masih akan sama dengan yang asal.

Kebanyakan ubat-ubatan yang digunakan dalam perubatan selama sekurang-kurangnya beberapa dekad mempunyai beberapa pilihan di bawah pelbagai cap dagang, dan ibuprofen tidak terkecuali di sini. Walau bagaimanapun, tidak semua ubat ini mempunyai perkataan "ibuprofen" dalam nama mereka, yang boleh menjadikannya sangat sukar untuk mencari ubat yang tepat.

Dalam sesetengah kes, ubat dengan bahan aktif yang lain mungkin sesuai. Sebagai peraturan, ubat ini tergolong dalam kumpulan yang sama dengan ibuprofen - kepada kumpulan NSAID. Dalam keadaan lain, ibuprofen boleh menggantikan ubat analgesik atau antipiretik. Apabila memilih ubat-ubatan yang bukan analog struktur ibuprofen, penjagaan khas perlu diambil. Tidak semua daripada mereka boleh diberikan kepada anak-anak. Tidak semua daripada mereka juga boleh digunakan oleh wanita semasa mengandung. Nasihat doktor di sini sama sekali tidak berlebihan.

Persiapan gabungan boleh dikaitkan dengan kumpulan yang berasingan. Mereka mengandungi, sebagai tambahan kepada ibuprofen, dan bahan-bahan lain yang meningkatkan atau menambah tindakannya. Pelbagai aplikasi ubat ini lebih luas, dan kadang-kadang suplemen meningkatkan kesan ibuprofen. Sebagai contoh, kombinasi paracetamol dan ibuprofen telah menjadi meluas. Walau bagaimanapun, cara sedemikian juga harus didekati dengan berhati-hati. Dalam kebanyakan kes, mereka boleh menggantikan ibuprofen, tetapi komponen tambahan mungkin mempunyai kontraindikasi sendiri, jadi sebelum membeli ubat itu, anda harus teliti mempelajari arahannya.

Analog dan dadah struktur dengan kesan yang sama dalam ibuprofen, terdapat banyak sekali. Walau bagaimanapun, semasa memilih ubat pengganti, penting untuk mempertimbangkan bentuk dosanya. Lagipun, tidak semua pengeluar menghasilkan, sebagai contoh, bentuk persediaan kanak-kanak, dalam bentuk sirap atau penggantungan, serta persiapan dalam bentuk krim dan salap. Sesetengah pengeluar menghasilkan produk dalam bentuk tablet effervescent (larut), serta tablet tindakan yang berpanjangan (retard).

Analog struktur popular ibuprofen:

  • Advil,
  • Artrokam,
  • Bofen
  • Lama
  • Ibunorm,
  • Ibutard
  • Ibufen,
  • MIG 400,
  • Maxicold,
  • Seterusnya,
  • Nurofen,
  • Suprafen,
  • Faspik.

Sebagai peraturan, mengubah ibuprofen ke tahap yang lebih murah tidak masuk akal, kerana ibuprofen biasanya dihasilkan oleh pengeluar domestik, dan harganya mampu untuk hampir semua orang. Ini satu lagi perkara jika pesakit mempercayai lebih banyak ubat-ubatan import, sebagai contoh, dadah di bawah jenama Nurofen, yang dihasilkan oleh sebuah syarikat yang pernah membangun ibuprofen.

Apa bahan yang boleh mempunyai sifat ibuprofen dan, jika perlu, menggantikannya? Jika kita bercakap tentang sifat antipiretik dadah, maka pemimpin mutlak - paracetamol. Anda boleh menggunakan dalam kualiti ini dan asid acetylsalicylic lama yang baik. Walau bagaimanapun, untuk rawatan kanak-kanak, ia tidak sesuai kerana kemungkinan komplikasi serius. Jika kita bercakap mengenai proses keradangan, lebih baik memberi perhatian kepada ubat-ubatan dengan indomethacin atau diclofenac. Apabila anestesia adalah ubat yang paling sesuai dengan ketorolak. Walau bagaimanapun, dalam kebanyakan kes, penggantian tidak akan setara. Hakikatnya ialah ibuprofen dianggap sebagai salah satu ubat yang paling selamat dan dicirikan oleh kejadian reaksi negatif yang rendah.

Harga untuk ubat-ubatan yang mengandungi Ibuprofen:

  • Krim panjang 5% - dari 99 p.,
  • MIG 400, tablet - dari 80 p.,
  • Nurofen, penggantungan - dari 136 p.,
  • Nurofen, tablet - dari 92 p.,
  • Ibuprofen, penggantungan - dari 76 p.,
  • Ibuprofen, tablet - dari 17 p.,
  • Ibuprofen, gel 5% - dari 96 p.,
  • Maxicold, penggantungan - dari 162 r.,
  • Faspik, penggantungan - dari 134 p.,
  • Seterusnya Uno, kapsul - dari 137 p.

Berikut adalah penerangan singkat tentang beberapa analog struktur dan dadah yang mempunyai kesan yang sama seperti ibuprofen.

Bentuk produk: 200 mg tablet.

Petunjuk: sakit kepala, otot dan sakit gigi, migrain, sakit belakang dan sendi, neuralgia, demam dengan jangkitan pernafasan akut dan selesema

Kontraindikasi: intoleransi kepada NSAIDs, pendarahan, penyakit ulseratif saluran gastrousus, buah pinggang yang teruk, hati atau kegagalan jantung, umur sehingga 6 tahun, berat sehingga 20 kg, 3 trimester kehamilan

Permohonan: Bagi orang dewasa dan kanak-kanak - tablet 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum untuk orang dewasa - 6 tablet, untuk kanak-kanak - 4 tablet. Jangan ambil pil selama lebih dari 3 hari tanpa preskripsi doktor.

Krim murah yang mempunyai kesan anti-keradangan dan analgesik. Mengandungi ibuprofen.

Petunjuk: arthritis, radiculitis, osteochondrosis dengan sindrom radikular, myalgia, trauma (tanpa menjejaskan integriti tisu lembut), kehelan, keseleo, sindrom artikular dengan reumatik dan gout.

Pembebasan borang: krim 5% dalam tabung sebanyak 20, 50 dan 100 g. 1 g krim mengandungi 50 mg ibuprofen.

Contraindications: dermatosis yang menangis, ekzema, lecet, luka yang dijangkiti, sehingga satu tahun.

Permohonan: Krim hendaklah digunakan dengan jalur 5-10 cm di kawasan keradangan dan dengan berhati-hati disapu ke dalam kulit. Ubat ini boleh digunakan 2-3 kali sehari. Kursus rawatan tanpa perundingan doktor tidak boleh melebihi 10 hari.

Ubat anti-keradangan dengan kesan ketara. Walau bagaimanapun, indomethacin lebih banyak ciri-ciri kesan sampingan yang berkaitan dengan saluran pencernaan, berbanding dengan NSAID lain.

Pembebasan borang: tablet 25 dan 50 mg, salap, suppositori, gel.

Petunjuk: arthritis dan arthrosis, neuralgia, myalgia, sakit pada tulang belakang dan sendi, keradangan traumatik sendi dan tisu lembut.

Kontra: umur sehingga 14 tahun, 3 trimester kehamilan, penyakit ulseratif saluran gastrousus, bentuk buah pinggang teruk, hati dan kegagalan jantung, pendarahan.

Permohonan: Dewasa melantik 25 mg 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum ialah 200 mg. Tempoh rawatan ditentukan oleh doktor.

Analgesik dan antipiretik, ubat yang mengurangkan kesakitan dan demam. Ia mempunyai kesan yang cepat, disyorkan untuk digunakan pada kanak-kanak.

Bentuk produk: Tablet 500 mg.

Petunjuk: Sindrom nyeri lemah dan sederhana (sakit kepala, sakit gigi, neuralgia, myalgia, algomenorrhea, trauma), keadaan demam dengan jangkitan pernafasan akut dan selesema.

Kontra: penyalahgunaan alkohol, hipersensitiviti kepada ubat.

Permohonan: Dewasa dan kanak-kanak berusia lebih 12 tahun 1 tablet 3-4 kali sehari. Tempoh rawatan adalah 5-7 hari. Dos harian maksimum adalah 4 g. Kanak-kanak berumur 6-12 tahun ditetapkan 250-500 mg, untuk kanak-kanak 3-6 tahun - 150-250 mg. Kepelbagaian penerimaan - 4 kali sehari.

Ibuprofen Efektif Analog

Ejen anti-radang Tablet Ibuprofen boleh didapati di setiap dada ubat rumah kedua. Semasa mengamalkan tahap sederhana dos, ubat ini boleh digunakan tanpa perundingan khas dengan pakar dan preskripsi doktor. Ubat ini bukan sahaja mempunyai kesan anti-radang, tetapi juga berkesan meredakan kesakitan dan membantu melegakan kilat panas.

Dalam bentuk pil, ubat ini dirawat untuk rawatan proses patologi sistem pernafasan organ, serta untuk menghapuskan kesakitan di kawasan kepala dan untuk sakit akut di rongga gigi. Salep ibuprofen ditetapkan untuk memberikan kesan terapeutik pada penyakit sendi dan tisu.

Di rak farmasi farmakologi, ubat ini didapati secara meluas kerana nilai pasaran yang rendah. Tablet ibuprofen murah, yang berharga berbeza dari 30 hingga 40 rubel, tidak disyorkan untuk kanak-kanak di bawah umur 5 tahun.

Dalam kes-kes di mana terdapat kontraindikasi tertentu terhadap penggunaan ubat ini, atau intolerans individu komponen individu berlaku, ubat yang sama dengan spektrum yang sama kesan terapi, tetapi komposisi kimia yang berbeza, akan datang untuk menyelamatkan. Apa yang boleh menggantikan Ibuprofen?

Sebagai pengganti terbaik untuk ibuprofen, ubat-ubatan yang tidak kurang berkesan Nurofen dan Mig telah dikembangkan, mempunyai rating popularity yang tinggi, yang diiklankan di semua media.

Nurofen

Komposisi Nurofen sebagai komponen aktif termasuk ibuprofen, serta, bergantung kepada bentuk pelepasan, komponen tambahan yang mempunyai kesan tambahan.

Pengeluar Nurofen menawarkan pelbagai bentuk pelepasan ubat ini, antaranya berbeza:

  • Pil;
  • Gel untuk permohonan kepada kulit pada sendi atau tisu yang terjejas;
  • Sirap;
  • Kapsul;
  • Lilin untuk pentadbiran rektum.

Antara lain, ada bentuk dos khusus Nurofen untuk memberikan kesan terapeutik kepada kanak-kanak, ini adalah Nurofen untuk kanak-kanak dalam bentuk penggantungan untuk pentadbiran lisan dan suppository rektum, dan bentuk ubat dengan peningkatan tahap keberkesanan dan tempoh pendedahan yang singkat, seperti Nurofen Express dan Nurofen Express Neo.

Ubat ini digunakan untuk menghapuskan gejala-gejala kesakitan dengan etiologi yang berlainan dan sensasi yang tidak selesa di kawasan gentian otot.

Tidak seperti Ibuprofen, analognya sedikit lebih mahal, tetapi sifat terapeutiknya sedikit berbeza. Analog ibuprofen seperti suppositori dan sirap Nurofen boleh digunakan untuk melegakan demam dan rasa sakit pada bayi. Oleh itu, dengan analog kos ibuprofen dalam bentuk lilin, atau bentuk cecair Nurofen akan sedikit lebih mahal, dalam lingkungan 160 rubel.

Tabletting mig juga merupakan salah satu ubat generik yang paling popular dan dicari ubat asal kami.

Apa pil ini? Mereka mengandungi ibuprofen yang sama dengan komponen tambahan tambahan. Ia digunakan untuk menghapuskan gejala berikut:

  • Kesakitan akut di kepala;
  • Migrain;
  • Sakit di perut bawah semasa haid;
  • Nyeri pada serat otot;
  • Kejadian demam dengan perkembangan selesema, atau selesema;
  • Manifestations of neuralgic seizures.

Ubat ini tidak disyorkan untuk digunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun, tanpa cadangan khusus daripada profesional perubatan.

Dari segi kos pil MiG, beberapa kali tablet Ibuprofen yang asal juga. Dasar harga purata mereka di pasaran Rusia berbeza dari 100 hingga 250 rubel.

Menyimpulkan

Ibuprofen mempunyai analogi daripada pengeluar lain, seperti:

  • Panjang dalam bentuk krim;
  • Burana dalam bentuk gel atau tablet;
  • Serta ubat Advil dan Paspiq.

Banyak negara menghasilkan generik, tetapi tidak ada sesiapa pun yang dapat mencari rakan lebih murah pada nilai pasaran daripada ubat asal, kerana dasar penentuan harga untuk semua ubat asing selalu lebih tinggi daripada dadah buatan Soviet.

Jika kita mengkaji secara menyeluruh komposisi analog yang dikembangkan di negara-negara yang berbeza dan oleh pelbagai syarikat farmakologi, maka kita boleh perhatikan satu persamaan: dalam semua generik ubat domestik, ibuprofen adalah bahan aktif utama.

Tetapi, dalam hal ini, mengapa membayar pada kali lebih banyak jika bahan aktif sama dalam semua persiapan? Adalah penting untuk diperhatikan bahawa tidak mungkin menggunakan anestetik tablet atau antipiretik dalam setiap kes. Oleh itu, bentuk gel analog atau bentuk pelepasan mereka dalam bentuk suppositori rektum, atau sirap cecair boleh menjadi bantuan yang sangat baik untuk menghilangkan manifestasi patologis pada anak-anak kecil dan dalam situasi-situasi yang tidak biasa.

Antara lain, ubat yang serupa Ibuprofen boleh menjadi alternatif yang sangat baik untuk memberikan kesan terapeutik yang diperlukan dalam kes ketika mengambil ubat asal dalam negeri tidak diperhatikan kesan yang diinginkan. Lagipun, semua ubat yang mempunyai kesan terapeutik yang sama, dalam bentuk yang sama sekali berbeza, memberi kesan kepada setiap pesakit, seseorang membantu ubat-ubatan asal, dan seseorang hanya menggunakan analog asing.

Pemilihan ubat perlu dibuat bergantung kepada ciri-ciri individu pesakit, dan dalam kes-kes kesukaran memilih ubat yang diperlukan, adalah layak menghubungi pakar.

Bagaimana untuk memilih alternatif terbaik untuk ibuprofen?

Ibuprofen adalah ubat yang sering digunakan untuk kesakitan, demam, dan keradangan. Bagaimanapun, untuk tujuan ini, anda boleh menggunakan ubat alternatif yang lain. Antara yang paling biasa

Dan walaupun semua ubat ini dapat memberikan kelegaan yang berkesan dari rasa sakit, bergantung pada intensitas rasa sakit, kehadiran keradangan dan penyebab ketidakselesaan, Anda dapat memilih yang paling sesuai dengannya. Juga doktor boleh membantu dalam memilih ubat terbaik.

Salah satu alternatif yang paling banyak digunakan untuk ibuprofen ialah acetaminophen. Seperti ibuprofen, acetaminophen membantu mengurangkan kesakitan dan suhu badan yang lebih rendah dengan kehadiran haba. Walau bagaimanapun, asetaminophen tidak berkesan terhadap keradangan, jadi ini bukan pilihan terbaik jika proses keradangan diamati. Ubat ini boleh didapati tanpa preskripsi dalam bentuk tablet konvensional, tablet chewable dan dalam bentuk cecair, dan boleh menjadi penyelesaian yang baik untuk ketidakselesaan ringan atau sederhana.

Naproxen sebagai alternatif kepada ibuprofen

Alternatif lain untuk ibuprofen adalah naproxen. Ubat ini, kedua-dua kaunter dan sebagai preskripsi, biasanya digunakan untuk melegakan kesakitan dan keradangan. Ia amat berkesan dalam mengubati kesakitan yang berkaitan dengan arthritis, penyakit sendi dan gout yang lain. Sesetengah wanita juga menggunakannya untuk melegakan kesakitan haid. Di samping itu, naproxen boleh digunakan untuk melegakan demam.

Kadang-kadang aspirin digunakan bukan ibuprofen. Ini ubat over-the-counter sering digunakan untuk merawat sakit kecil, serta menurunkan suhu dan mengurangkan keradangan. Dan walaupun ia merupakan ubat yang biasa, biasanya tidak disyorkan untuk kanak-kanak. Kanak-kanak yang mengambil aspirin boleh dikaitkan dengan risiko sindrom Reye, penyakit berpotensi maut yang menjejaskan organ dalaman, termasuk otak dan hati.

Secara umum, sebelum menggunakan ubat lain dan bukannya ibuprofen, anda dinasihatkan untuk berunding dengan doktor atau pakar lain dalam bidang perubatan. Doktor akan menasihati ubat yang paling mungkin menjadi yang paling berkesan dalam setiap kes, dan akan memaklumkan kepada anda tentang sebarang kesan sampingan yang mungkin. Di samping itu, seorang doktor yang mengetahui sejarah perubatan pesakit boleh mengetahui jika anestetik tertentu akan berfungsi dengan ubat lain yang diambil oleh pesakit.

Dalam kes kehamilan sebenar, merancang kehamilan atau menyusu, hubungi doktor, memilih penggantian ibuprofen, sangat penting. Sesetengah dadah, walaupun mereka yang dijual tanpa preskripsi, boleh membahayakan ibu dan bayinya. Doktor akan menilai risiko dan menentukan ubat yang patut diambil.

Ibuprofen dan analognya: petunjuk, laluan pentadbiran, kesan sampingan

Ibuprofen adalah ubat yang digunakan secara meluas dari kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Ubat ini disintesis pada tahun enam puluhan abad kedua puluh dan sejak itu tidak kehilangan kaitannya.

Ibuprofen hartanah

Bahan aktif ubat adalah ibuprofen - turunan asid propionik. Ubat menghalang aktiviti prostaglandin. Ini adalah bahan yang terlibat dalam proses keradangan.

Ibuprofen mempunyai kesan berikut:

  • Anti-radang;
  • Penyembur kesakitan;
  • Antipiretik (antipiretik).

Ibuprofen tidak boleh diminum pada perut kosong, tetapi selepas makan. Ini mengurangkan risiko potensi kesan sampingan. Ubat ini diserap dengan baik dari saluran pencernaan dan mencapai kepekatan maksimum dalam darah selepas satu setengah hingga dua jam.

Ibuprofen boleh didapati dalam pelbagai bentuk dos: dalam bentuk tablet, suspensi, suppositori rektum, gel, salap. Banyak bentuk dos sedemikian sangat mudah. Untuk rawatan myositis, arthritis, tendovaginitis, sprains memohon salep Ibuprofen. Suppositori dan penggantungan rektum digunakan untuk mengurangkan suhu badan pada kanak-kanak kecil.

Analog ibuprofen adalah ubat seperti:

Petunjuk untuk digunakan

Ibuprofen adalah salah satu daripada beberapa ubat anti-radang yang boleh digunakan pada kanak-kanak (dalam bentuk penggantungan, suppositori rektum). Oleh itu, ia ditetapkan kepada orang dewasa dan kanak-kanak. Spektrum Ibuprofen agak luas: ia adalah apa-apa penyakit keradangan, serta keadaan yang disertai dengan sakit.

Petunjuk untuk digunakan:

  • Penyakit radang sendi (rheumatoid dan gouty arthritis, ubah bentuk osteoarthrosis, dan ankylosing spondylitis);
  • Demam dalam penyakit berjangkit (rawatan gejala ARVI);
  • Sindrom nyeri (sakit kepala, sakit gigi, otot, sakit haid, neuralgia, lumbodynia, sciatica);
  • Sindrom nyeri selepas pembedahan.

Kaedah Permohonan

Dos Ibuprofen untuk pentadbiran lisan ditetapkan oleh doktor, dengan mengambil kira tanda-tanda, serta umur pesakit. Sebagai peraturan, Ibuprofen dikaitkan dengan orang dewasa dan kanak-kanak yang telah mencapai usia dua belas dalam tablet 200 mg tiga hingga empat kali sehari. Jika perlu, dos boleh dua kali ganda: 400 mg tiga kali sehari. Sebaik sahaja kesan terapeutik dijangka dicapai, dos harian ubat dikurangkan kepada 600-800 mg.

Ia penting! Kepekatan harian maksimum Ibuprofen adalah 1200 mg. Sekiranya melebihi angka ini - mungkin mengalami overdosis dadah.

Ibuprofen boleh digunakan oleh kanak-kanak dengan berat lebih daripada dua puluh kilogram dari usia enam tahun. Ibuprofen dikreditkan dengan kanak-kanak berumur enam hingga dua belas 200 mg tiga hingga empat kali sehari. Adalah penting bahawa selang antara mengambil pil adalah sekurang-kurangnya enam jam.

Dalam rawatan kanak-kanak dari umur tiga bulan, seperti yang ditetapkan oleh doktor, Ibuprofen boleh digunakan dalam bentuk suppositori rektum. Kanak-kanak berumur tiga hingga sembilan bulan ditetapkan satu suppository (60 mg) tiga kali sehari. Kanak-kanak dari sembilan bulan hingga dua tahun - satu suppository (60 mg), empat kali sehari.

Ibuprofen dalam bentuk salap atau gel digunakan di kawasan yang terjejas dan disapu dengan tangan sehingga diserap sepenuhnya tiga hingga empat kali sehari dan seterusnya selama dua hingga tiga minggu.

Kesan sampingan

Ibuprofen umumnya diterima dengan baik. Walau bagaimanapun, dalam beberapa kes, kemungkinan kesan sampingan tidak dikecualikan. Penggunaan mana-mana ubat dari kumpulan NSAID, termasuk Ibuprofen, boleh membangkitkan tindakan ulserogenik. Ini adalah kesan sampingan dadah, yang dinyatakan dalam pembentukan kecacatan (ulser) pada membran mukus organ-organ saluran gastrointestinal. Memandangkan ciri ini, ibuprofen di dalam tidak boleh dimakan selama lebih daripada lima hari. Di samping itu, penggunaan ubat pada perut kosong juga meningkatkan kerentanan membran mukus organ-organ saluran gastrousus.

Menurut arahan Ibuprofen, kesan sampingan berikut mungkin berlaku:

  1. Kesakitan abdomen, mual, muntah, cirit-birit atau sembelit, kembung perut, pedih ulu hati, mulut kering, mukosa lisan, dan organ gastrousus;
  2. Bronkospasme, sesak nafas;
  3. Tinnitus (tinnitus), penglihatan kabur, rasa penglihatan berganda, mata kering, bengkak kelopak mata, kemerahan konjunktiva;
  4. Sakit kepala, pening, insomnia dan mengantuk siang hari, kebimbangan, halusinasi;
  5. Meningkatkan tekanan darah, takikardia;
  6. Kerosakan buah pinggang dalam bentuk sindrom nefrotik dengan penampilan edema, kegagalan buah pinggang akut;
  7. Reaksi alahan dari pelbagai peringkat: dari ruam kulit kepada kejutan anaphylactic;
  8. Anemia, leukopenia, trombositopenia;
  9. Meningkatkan peluh.

Senarai kesan sampingan yang mengagumkan ini tidak bermakna tindak balas ini berlaku pada semua orang yang menggunakan Ibuprofen. Kesan sampingan sangat jarang berlaku, tetapi pengeluar wajib menyebutkannya dalam arahan.

Contraindications

Memandangkan kesan ulcerogenic Ibuprofen, ia dikontraindikasikan dalam pelbagai jenis luka erosive dan ulcerative organ saluran pencernaan (ulser gastrik dan ulser duodenal, UC, penyakit Crohn). Ibuprofen juga dikontraindikasikan dalam gangguan proses pembekuan darah, penyakit saraf optik, leukopenia, trombositopenia, serta hepatik, buah pinggang, dan kegagalan jantung.

Kontraindikasi mutlak adalah kehadiran hipersensitif kepada komponen Ibuprofen. Di samping itu, dengan adanya hipersensitiviti kepada NSAID lain, khususnya kepada aspirin, Ibuprofen juga tidak ditetapkan.

Semasa kehamilan, ubat ini hanya digunakan apabila ditunjukkan oleh doktor. Ibuprofen, walaupun dalam kepekatan rendah, masih menembusi susu ibu. Oleh sebab itu, ibu-ibu kejururawatan tidak disyorkan untuk menggunakan Ibuprofen.

Valery Grigorov, pengulas perubatan

12,498 jumlah tontonan, 6 paparan hari ini